BIKEJORING & CANICROSS

( dyscypliny sportu psich zaprzęgów )

Bikejoring

jest dyscypliną sportu zaprzęgowego rozgrywaną na dystansach sprinterskich, w której jeden lub dwa psy ciągną rower połączone z nim liną z amortyzatorem. Trasa biegu liczy zazwyczaj od 4 do 10 km. Maszer chcący wystartować w bikejoringu musi mieć co najmniej 15 lat i zdrowego psa o wadze minimum 12 kg, którego w żaden fizyczny sposób nie można zmuszać do biegu. Zaprzęgi bikejoringowe bardzo często osiągają najwyższą średnią prędkość zawodów (ok. 40 km/h), a maksymalnie na zjazdach około 60km/h. Stanowi to o widowiskowości bikejoringu i pozwala zakwalifikować go do sportów ekstremalnych. W Polsce bikejoring to już oficjalna dyscyplina sportu podlegająca pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów. Posiadamy kadrę i reprezentację Polski w tej dyscyplinie i mamy zawodników z tytułami mistrzów świata i europy. Najszybsze w bikejoringu psy to Greystery- specjalne mieszanki wyżłów i greyhoundów, wykorzystywane również w innych dyscyplinach zaprzęgowych.

Masz psa, masz rower, masz chęć i czas, wsiadaj więc i dalej w las ...

Niezbędny sprzęt

Springer

W momencie zwalnia lub zatrzymywania linka potrafi wkręcać się w koło co jest niebezpieczne. Sposobem jest zakup aluminiowego pałąka mocowanego pomiędzy rogami na kierownicą, który zaczyna się przed przednim kołem i je zabezpiecza służąc jako stelaż do oparcia liny. Drugim rozwiązaniem jest montaż ruchomej sztycy w poziomie jako przedłużenie górnej, poziomej rury ramy. W sprzedaży jest także springer to metalowy wysięgnik polecany do motanżu na ramę z prawego strony.

Lina z amortyzatorem

image001Lina powinna mieć 2,5 do 4,5 m oraz część amortyzującą. Część amortyzująca jest bliżej roweru i jej zadaniem jest wyłapywanie szarpnięć. Lina na końcu zakończona jest pętlą z karabinkiem, która przypina się do uprzęży psa.

Uprząż

image002Najlepiej do bikejoringu nadaje się uprząż pociągowa typu guard. Można też używać tradycyjnych szorek - uprzęży wykonanej z krzyżujących się pod brzuchem i na plecach psa kawałków taśmy. Uprząż u nasady ogona psa posiada pętlę, do której przypina się linę pociągową. Uprząż musi być dostosowana do długości psa i obwodu klatki piersiowej tak, aby dobrze przylegała do jego ciała. Spacerowe szelki, uprząże do prób uciągu nie nadają się do bikejoringu!

image003 image005

Canicross

to oficjalna dyscyplina sportu psich zaprzęgów, polegająca na bieganiu z psem. Przypięty jest on do maszera za pomocą uprzęży i specjalnej liny z amortyzatorem (długości max. 2,5m w rozciągnięciu), która łączy się z talią człowieka. Pies biegnie przodem pomagając w biegu zawodnikowi. Wyścigi tej dyscypliny odbywają się w warunkach bezśnieżnych. W czasie biegu maszer nie może wyprzedzać, ciągnąć ani zmuszać psa do poruszania się przodem. W momencie, gdy pies nie chce lub nie może biec, nie wolno kontynuować biegu.

W dyscyplinie tej obowiązuje podział na kategorie mężczyzn i kobiet oraz wg wagi psów.

Minimalny wiek psów dopuszczanych do udziału w zawodach to 12 miesięcy.

Canicross można uprawiać z dowolnym psem w dobrym stanie fizycznym i odpowiednim wieku. W Polsce jak i na Świecie najlepiej w tej dyscyplinie sprawdzają się greystery, psy myśliwskie jak np.: wyżły, charty czy pointery jak i inne psy zaprzęgowe Syberian Husky czy Alaskan Malamut

Sprzęt

Wszystko co potrzeba do canicrossu, oprócz oczywiście ubioru, to buty, specjalny pas i lina z amortyzatorem oraz uprząż dla psa.

Buty

Każde buty do biegania po nieprzygotowanych trasach są dobre do canicrossu. Trzeba je oczywiście dobrać do pory roku i warunków atmosferycznych.

Pas

image007Można go zrobić samemu np. z uprzęży do wspinaczki skałkowej ale zdecydowanie lepiej kupić specjalny pas w dobrych sklepach z akcesoriami dla psów. Pas do canicrossu powinien być odpowiednio szeroki (przynajmniej 8 cm) i miękki w części przylegającej do pleców. Z przodu powinien być zaopatrzony w jedno lub dwa metalowe kółka lub karabinki, do których przymocowana jest lina ciągowa. Dobrze jest jeśli sposób mocowania liny umożliwia jej szybkie wypięcie w razie nagłej konieczności. Najlepsze pasy posiadają specjalne paski, które po przełożeniu pod nogami zapobiegają przesunięciu pasa do góry i umożliwiają płynną regulację punktu przyłożenia siły ciągnącego psa, który to punkt powinien być umiejscowiony poniżej pasa na wysokości bioder.

Lina z amotryzatorem

image009Długa na 2,5 do 4,5 m lina zawiera część amortyzującą wykonaną z solidnej gumy. Część amortyzująca jest bliżej biegacza i jej zadaniem jest wyłapywanie szarpnięć i gwałtownych napięć liny przy starcie, zatrzymaniu lub ewentualnym upadku narciarza. Amortyzator chroni plecy narciarza, ale przede wszystkim zapewnia psu komfort ciągnięcia. Lina na "psim" końcu zakończona jest pętlą z karabinkiem, do którego przypina się koniec uprzęży psa.

Uprząż

Najlepiej do canicrossu nadaje się uprząż pociągowa typu guard. Najlepiej jeśli wykonana jest z taśmy nylonowej z poduszkami ze specjalnego tworzywa zapobiegającego nasiąkaniu wodą. Uprząż guard jest także doskonała do bikejoringu, skijoringu i scooteringu. Dodatkowe ucho do przypięcia karabinka pozwala używać uprzęży jako szelek spacerowych. Można też oczywiście używać tradycyjnych szorek - uprzęży wykonanej z krzyżujących się pod brzuchem i na plecach psa kawałków taśmy. W miejscach przylegania do barków i szyji psa jest wyściełana pasami filcu, polaru lub innego, miękkiego materiału. U nasady ogona psa posiada pętlę, do której przypina się linę ciągową. Każda uprząż musi być dostosowana do wielkości psa i dobrze przylegać do jego ciała. Warto zauważyć, że inne rodzaje uprzęży, jak spacerowe szelki czy uprząż do prób uciągu do tego celu stanowczo się nie nadają.

Jesteś tutaj: Start Dla uczniów Uczniowie z pasją BIKEJORING & CANICROSS