Zespół Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej

Uczeń KEN-a najlepszy w Polsce!

Uczeń KEN-a najlepszy w Polsce!

18 marca 2016r. - w Warszawie odbył się II Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Wiedzy o...

Sukces Naszej Turystki

Sukces Naszej Turystki

Dnia 11.03.2016r.,odbył się II etap konkursu „Znaczenie turystyki w rozwoju regionalnym"...

Najlepsi w zawodach drzewnych

Najlepsi w zawodach drzewnych

3 i 4 marca 2016r. w Oświęcimiu w Zespole Szkół Towarzystwa Salezjańskiego odbyła się IV...

Ponownie 15 litrów krwi dla potrzebujących!

Ponownie 15 litrów krwi dla potrzebujących!

KOLEJNY SUKCES AKCJI KRWIODAWSTWA W ZESPOLE SZKÓŁ IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W...

TRZY PIERWSZE MIEJSCA na Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Sztuki Fryzjerskiej

TRZY PIERWSZE MIEJSCA na Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Sztuki Fryzjerskiej

TRZY PIERWSZE MIEJSCA! zdobyte w dniu wczorajszym (26 września 2015) to wielki sukces naszych...

 • Uczeń KEN-a najlepszy w Polsce!

  Uczeń KEN-a najlepszy w Polsce!

  wtorek, 22, marzec 2016 08:24
 • Sukces Naszej Turystki

  Sukces Naszej Turystki

  poniedziałek, 14, marzec 2016 07:24
 • Najlepsi w zawodach drzewnych

  Najlepsi w zawodach drzewnych

  środa, 09, marzec 2016 12:21
 • Ponownie 15 litrów krwi dla potrzebujących!

  Ponownie 15 litrów krwi dla potrzebujących!

  wtorek, 08, marzec 2016 12:18
 • TRZY PIERWSZE MIEJSCA na Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Sztuki Fryzjerskiej

  TRZY PIERWSZE MIEJSCA na Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Sztuki Fryzjerskiej

  niedziela, 27, wrzesień 2015 12:28

BIKEJORING & CANICROSS

 

BIKEJORING & CANICROSS

( dyscypliny sportu psich zaprzęgów )

Bikejoring

jest dyscypliną sportu zaprzęgowego rozgrywaną na dystansach sprinterskich, w której jeden lub dwa psy ciągną rower połączone z nim liną z amortyzatorem. Trasa biegu liczy zazwyczaj od 4 do 10 km. Maszer chcący wystartować w bikejoringu musi mieć co najmniej 15 lat i zdrowego psa o wadze minimum 12 kg, którego w żaden fizyczny sposób nie można zmuszać do biegu. Zaprzęgi bikejoringowe bardzo często osiągają najwyższą średnią prędkość zawodów (ok. 40 km/h), a maksymalnie na zjazdach około 60km/h. Stanowi to o widowiskowości bikejoringu i pozwala zakwalifikować go do sportów ekstremalnych. W Polsce bikejoring to już oficjalna dyscyplina sportu podlegająca pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów. Posiadamy kadrę i reprezentację Polski w tej dyscyplinie i mamy zawodników z tytułami mistrzów świata i europy. Najszybsze w bikejoringu psy to Greystery- specjalne mieszanki wyżłów i greyhoundów, wykorzystywane również w innych dyscyplinach zaprzęgowych.

Masz psa, masz rower, masz chęć i czas, wsiadaj więc i dalej w las ...

Niezbędny sprzęt

Springer

W momencie zwalnia lub zatrzymywania linka potrafi wkręcać się w koło co jest niebezpieczne. Sposobem jest zakup aluminiowego pałąka mocowanego pomiędzy rogami na kierownicą, który zaczyna się przed przednim kołem i je zabezpiecza służąc jako stelaż do oparcia liny. Drugim rozwiązaniem jest montaż ruchomej sztycy w poziomie jako przedłużenie górnej, poziomej rury ramy. W sprzedaży jest także springer to metalowy wysięgnik polecany do motanżu na ramę z prawego strony.

Lina z amortyzatorem

image001Lina powinna mieć 2,5 do 4,5 m oraz część amortyzującą. Część amortyzująca jest bliżej roweru i jej zadaniem jest wyłapywanie szarpnięć. Lina na końcu zakończona jest pętlą z karabinkiem, która przypina się do uprzęży psa.

Uprząż

image002Najlepiej do bikejoringu nadaje się uprząż pociągowa typu guard. Można też używać tradycyjnych szorek - uprzęży wykonanej z krzyżujących się pod brzuchem i na plecach psa kawałków taśmy. Uprząż u nasady ogona psa posiada pętlę, do której przypina się linę pociągową. Uprząż musi być dostosowana do długości psa i obwodu klatki piersiowej tak, aby dobrze przylegała do jego ciała. Spacerowe szelki, uprząże do prób uciągu nie nadają się do bikejoringu!

http://www.youtube.com/watch?v=w_0m3EMBsqE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=hxIeIVMOHuk&feature=related

image003 image005

Canicross

to oficjalna dyscyplina sportu psich zaprzęgów, polegająca na bieganiu z psem. Przypięty jest on do maszera za pomocą uprzęży i specjalnej liny z amortyzatorem (długości max. 2,5m w rozciągnięciu), która łączy się z talią człowieka. Pies biegnie przodem pomagając w biegu zawodnikowi. Wyścigi tej dyscypliny odbywają się w warunkach bezśnieżnych. W czasie biegu maszer nie może wyprzedzać, ciągnąć ani zmuszać psa do poruszania się przodem. W momencie, gdy pies nie chce lub nie może biec, nie wolno kontynuować biegu.

W dyscyplinie tej obowiązuje podział na kategorie mężczyzn i kobiet oraz wg wagi psów.

Minimalny wiek psów dopuszczanych do udziału w zawodach to 12 miesięcy.

Canicross można uprawiać z dowolnym psem w dobrym stanie fizycznym i odpowiednim wieku. W Polsce jak i na Świecie najlepiej w tej dyscyplinie sprawdzają się greystery, psy myśliwskie jak np.: wyżły, charty czy pointery jak i inne psy zaprzęgowe Syberian Husky czy Alaskan Malamut

Sprzęt

Wszystko co potrzeba do canicrossu, oprócz oczywiście ubioru, to buty, specjalny pas i lina z amortyzatorem oraz uprząż dla psa.

Buty

Każde buty do biegania po nieprzygotowanych trasach są dobre do canicrossu. Trzeba je oczywiście dobrać do pory roku i warunków atmosferycznych.

Pas

image007Można go zrobić samemu np. z uprzęży do wspinaczki skałkowej ale zdecydowanie lepiej kupić specjalny pas w dobrych sklepach z akcesoriami dla psów. Pas do canicrossu powinien być odpowiednio szeroki (przynajmniej 8 cm) i miękki w części przylegającej do pleców. Z przodu powinien być zaopatrzony w jedno lub dwa metalowe kółka lub karabinki, do których przymocowana jest lina ciągowa. Dobrze jest jeśli sposób mocowania liny umożliwia jej szybkie wypięcie w razie nagłej konieczności. Najlepsze pasy posiadają specjalne paski, które po przełożeniu pod nogami zapobiegają przesunięciu pasa do góry i umożliwiają płynną regulację punktu przyłożenia siły ciągnącego psa, który to punkt powinien być umiejscowiony poniżej pasa na wysokości bioder.

Lina z amotryzatorem

image009Długa na 2,5 do 4,5 m lina zawiera część amortyzującą wykonaną z solidnej gumy. Część amortyzująca jest bliżej biegacza i jej zadaniem jest wyłapywanie szarpnięć i gwałtownych napięć liny przy starcie, zatrzymaniu lub ewentualnym upadku narciarza. Amortyzator chroni plecy narciarza, ale przede wszystkim zapewnia psu komfort ciągnięcia. Lina na "psim" końcu zakończona jest pętlą z karabinkiem, do którego przypina się koniec uprzęży psa.

Uprząż

Najlepiej do canicrossu nadaje się uprząż pociągowa typu guard. Najlepiej jeśli wykonana jest z taśmy nylonowej z poduszkami ze specjalnego tworzywa zapobiegającego nasiąkaniu wodą. Uprząż guard jest także doskonała do bikejoringu, skijoringu i scooteringu. Dodatkowe ucho do przypięcia karabinka pozwala używać uprzęży jako szelek spacerowych. Można też oczywiście używać tradycyjnych szorek - uprzęży wykonanej z krzyżujących się pod brzuchem i na plecach psa kawałków taśmy. W miejscach przylegania do barków i szyji psa jest wyściełana pasami filcu, polaru lub innego, miękkiego materiału. U nasady ogona psa posiada pętlę, do której przypina się linę ciągową. Każda uprząż musi być dostosowana do wielkości psa i dobrze przylegać do jego ciała. Warto zauważyć, że inne rodzaje uprzęży, jak spacerowe szelki czy uprząż do prób uciągu do tego celu stanowczo się nie nadają.

http://www.youtube.com/watch?v=gw9jZ6R_a48

http://www.youtube.com/watch?v=LBeZ3bRpai0

image011

image013

Kontakt

Zespół Szkół
im. Komisji Edukacji Narodowej
w Kalwarii Zebrzydowskiej

al. Jana Pawła II 3
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel./fax 33 876 64 18
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Formularz kontaktowy

Jesteś tutaj: Start Uczniowie Uczniowie z pasją BIKEJORING & CANICROSS