W ramach współpracy Biblioteki Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej z Biblioteką Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej, 23 maja 2023 r. odbyło się spotkanie, którego gościem była Pani Urszula Zajączkowska - Wąsik. Polonistka z wykształcenia, historyk sztuki z zamiłowania. Autorka publikacji pt. Stanisław Wyspiański a Kalwaria Zebrzydowska.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie.” Tymi słowami rozpoczęło się spotkanie, w którym uczestniczyła klasa III b Technikum, wraz z wychowawczynią. Któż z nas nie słyszał tych słów, wiele jednak w nich prawdy. Zazwyczaj zachwycamy się odległymi atrakcjami turystycznymi, często nawet na końcu świata. Jednocześnie wiele pięknych miejsc mamy na wyciągnięcie ręki, dosłownie. Jak się okazuje miejsc docenionych przez cenionych artystów.
Jednym z mniej znanych epizodów w biografii Stanisława Wyspiańskiego jest jego związek z Kalwarią Zebrzydowską. Właśnie tutaj, w naszym mieście, na naszych terenach szukał inspiracji i znalazł je. Związki artysty z Kalwarią Zebrzydowską sięgają jego młodzieńczych lat. W 1885 roku, jako 16 letni uczeń krakowskiego Gimnazjum św. Anny, po raz pierwszy odwiedził okolice Kalwarii. Powstał wtedy cykl szkiców Klasztoru i Dróżek, w sumie 93 rysunki w różnym formacie. Pani Urszula zwróciła uwagę na to, że nie tylko architektura ale przede wszystkim okoliczna przyroda wywarła istotny wpływ na późniejszą twórczość Wyspiańskiego, stała się źródłem inspiracji.
Świetnie przeprowadzony wykład, poparty rozległą wiedzą o Wyspiańskim jak i o naszej Małej Ojczyźnie – Kalwarii Zebrzydowskiej. Wiele dygresji, wiele anegdot, bardzo ciekawa lekcja z historii sztuki i nie tylko. Serdeczne podziękowania za spotkanie składamy Pani Urszuli Zajączkowskiej – Wąsik, oraz dyrekcji i pracownikom Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej, za serdeczne przyjęcie i miłą atmosferę.