ZASADY ORGANIZACYJNE I ZASADY BHP
- W Szkole obowiązują zasady ustalone zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji
- W zajęciach szkolnych nie mogą uczestniczyć uczniowie oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby sugerującej infekcje dróg oddechowych. Ponadto, w zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie.
- W miarę możliwości uczniowie danej klasy przebywają z nauczycielem w wyznaczonej i stałej
- Osoby prowadzące zajęcia i uczniowie w miarę możliwości używają osłony ust i nosa w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych.
- W sali, w której przebywają uczniowie usunięte są wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.
- Biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze – są regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego (po zajęciach i przy zmianie grupy uczestników).
- Zakazuje się korzystania z telefonów w czasie zajęć.
- Sala wietrzona jest co najmniej raz na godzinę, w czasie przerw, a także w razie potrzeby, w przypadku obecności uczniów (poprzez uchylenie okien).
- Każda osoba przebywająca na terenie szkoły może być poddana procedurze pomiaru temperatury ciała termometrem bezdotykowym.
- Przy wejściu do budynku zorganizowana jest strefa do odkażania rąk.
- Po wejściu do budynku szkolnego każda osoba obowiązkowo dezynfekuje ręce w strefie do odkażania rąk, ma możliwość skorzystania z szatni, z łazienki celem umycia rąk, a potem udania się do wyznaczonej sali lekcyjnej. Zaleca się stosować osłonę nosa i ust do momentu wejścia do sali lekcyjnej.
- Zaleca się częste mycie rąk (wodą z mydłem) lub dezynfekować je preparatami na bazie alkoholu (min.60%), ochronę podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Rekomenduje się kontakt rodzica z nauczycielem w formie e-mail lub
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Posiada własne podręczniki i przybory szkolne. Uczniowie nie powinni wymieniać się między sobą przyborami szkolnymi.
- Zaleca się przebywanie uczniów w czasie przerw w salach lekcyjnych lub pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły zachowując dystans społeczny.
- W przypadku niepokojących objawów chorobowych ucznia, niezwłocznie należy powiadomić rodziców w celu pilnego odebrania dziecka. Poinformować rodziców, że w razie stwierdzenia niepokojących objawów wskazujących na wystąpienie choroby zakaźnej wskazane jest pozostanie w domu i skorzystanie z teleporady medycznej.
- W szkole zostaje wydzielone jedno pomieszczenie w celu odizolowania ucznia lub pracownika
w przypadku przejawiania niepokojących objawów, wyposażone w pakiet ochronny (maski, rękawiczki, płyn do dezynfekcji). W pomieszczeniu zapewnia się minimum 2 m. odległości od innych osób. - W szkole dostępne są instrukcje obrazkowo – instruktażowe wywieszone w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje mycia rąk, dezynfekcji rąk, zakładania – zdejmowania maseczek, zakładania – zdejmowania rękawiczek - zestaw załączników stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej
- Szkoła wyposażona jest w środki do dezynfekcji rąk i powierzchni na bazie alkoholu (minimum 60%).
- Przeprowadzając dezynfekcję należy przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do
- Pracownicy szkoły zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej: maseczki, ewentualnie przyłbice, jednorazowe rękawiczki.
- Prowadzony i odnotowywany jest monitoring prac dezynfekcyjnych wykonywanych
w salach (m.in. przedmiotów, których dotykają uczniowie, stołów, krzeseł), pomieszczeniach sanitarno-higienicznych (deski sedesowe oraz baterie umywalkowe) i ciągach komunikacyjnych oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, przycisków i powierzchni płaskich zgodnie z załącznikiem nr 3 do niniejszej - W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po zmianie grup.
- Pomieszczenie szatni wychowania fizycznego powinno zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po zmianie grup.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
PROCEDURY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI W OKRESIE EPIDEMII COVID – 19
- Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki jako osłony nosa i ust, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków.
- W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze), jeśli takie są wyznaczone.
- Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia (co godzinę).
- Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
- W widocznym miejscu, np. przed wejściem, umieszczona zostaje informacja
o maksymalnej liczbie odwiedzających (1 osoba), mogących jednocześnie przebywać
w bibliotece szkolnej. Ograniczenie liczby użytkowników wynosi do 1 osoby, w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego - Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych
i rekomenduje stosowanie internetowego systemu katalogowego MOL. - Organizacja trybu pracy zostaje dostosowana do potrzeb uczniów
i nauczycieli, którzy mają potrzebę korzystania z usług biblioteki szkolnej. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb czytelników. - Uczeń/rodzic nie może korzystać z usług biblioteki jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji.
- W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny
i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt. - Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę dla książek zwróconych przez czytelnika.
- Biblioteka czynna jest dla czytelników od poniedziałku do piątku w godz. od 8˚˚-13˚˚
- Bibliotekarz przyjmuje zapisy na książki pocztą elektroniczną lub telefonicznie.
Czytelnik rezerwuje książkę poprzez swoje konto ucznia w e- dzienniku i odbiera ją w bibliotece wyznaczonym dniu. Informacje o terminie odbioru książki przesyła bibliotekarz przez e-dziennik Vulcan lub telefonicznie. - Nauczyciel bibliotekarz ustala z Dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
- Uczeń powinien zwracać książki w ustalonym przez dyrektora, wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza określonym dniu i o wyznaczonej godzinie w celu uniknięcia grupowania się osób.
- Wychowawca powiadamia uczniów przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek oraz możliwościach ich odkupienia.
- Uczeń/rodzic może kierować zapytania o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń poprzez e- dziennik lub na adres email biblioteki Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Uczeń, który nie może zwrócić książek w wyznaczonym terminie może je oddać w następnym roku szkolnym.
- Za książki zniszczone lub zagubione uczeń, rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zakupu nowej pozycji wskazanej przez nauczyciela bibliotekarza w ustalonym terminie.
- Zaleca się aby uczeń dokonujący zwrotu książek był w maseczce.
- Obowiązkowo przed wejściem do biblioteki powinien zdezynfekować ręce, jeżeli ma przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast umyć ręce.
- Po wejściu do biblioteki, przy zwrocie i wyborze książek powinien stanąć przed ladą w wyznaczonym miejscu, aby zostały zachowane procedury bezpieczeństwa.
- Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek (biurko). Składowane książki muszą być oznaczone datą, w której zostały przyjęte, aby określić daty zgodnie z zalecanym terminem przechowywania zbiorów w kwarantannie, a następnie ich udostępniania.
- Osoby dokonujące zwrotu książek będą poinformowane o określonym sposobie ich przekazania.
- Zwracane przez uczniów książki powinny być zapakowane w torebki foliowe i opisane na zewnątrz: imię, nazwisko, klasa.
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA POBYTU W INTERNACIE W OKRESIE EPIDEMII COVID – 19
- W Internacie obowiązują zasady ustalone zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji
- Do internatu przyjmowani są jedynie zdrowi uczniowie, bez objawów infekcji.
- Wychowanek ma obowiązek:
- zgłosić wychowawcy ewentualny kontakt z osobą chorą na korona wirusa lub podejrzaną o to zakażenie,
- gdy poczuje się źle podczas pobytu w internacie, niezwłocznie zgłasza to wychowawcy, szczególnie, gdy zaobserwuje u siebie objawy infekcji. Wychowawca powiadamia rodziców w celu pilnego odebrania dziecka .Do momentu przyjazdu rodzica (opiekuna) wychowanek będzie przebywał w osobnej sali,
- zapoznać się z informacją o zachowaniu zasad bezpieczeństwa na terenie internatu podczas obowiązywania stanu epidemii i przestrzegać tych zasad oraz potwierdzić to podpisem
- ograniczyć do minimum opuszczanie swojego pokoju i korzystanie z przestrzeni wspólnych budynku. Jeśli musi z nich korzystać, ma obowiązek zachowania bezpiecznej odległości 2 m od innych osób. (zaleca się stosowanie maseczek ochronnych, rękawiczek jednorazowych),
- ograniczyć do minimum kontakty z innymi wychowankami przebywającymi na terenie internatu. W przypadku takich kontaktów ma obowiązek zachowania odległości 2 m od rozmówcy oraz niepodawania ręki,
- ograniczyć do minimum wychodzenie z internatu w czasie wolnym. Każdorazowe wyjście musi być uzgodnione z wychowawcą,
- podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – zużytą chusteczkę należy jak najszybciej wyrzucić do zamykanego kosza i umyć ręce,
- unikać dotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu,
- używania jedynie swoich przyborów i akcesoriów,
- utrzymania swojego pokoju w czystości i higienie.
- Pomieszczenia sanitarno-higieniczne, klamki, włączniki światła, poręcze - są regularnie przecierane
z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. - Każda osoba przebywająca na terenie internatu może być poddana procedurze pomiaru temperatury
ciała termometrem bezdotykowym. - Przy wejściu do budynku internatu zorganizowana jest strefa do odkażania rąk.
- Po wejściu do internatu każda osoba obowiązkowo dezynfekuje ręce w strefie do odkażania rąk.
- Zaleca się częste mycie rąk (wodą z mydłem) lub dezynfekować je preparatami na bazie alkoholu
(min.60%), ochronę podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. - W internacie dostępne są instrukcje obrazkowo – instruktażowe pomieszczeniach
sanitarnohigienicznych oraz plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje mycia rąk, dezynfekcji rąk.
- Internat wyposażony jest w środki do dezynfekcji rąk i powierzchni na bazie alkoholu (minimum
60%). - Przeprowadzając dezynfekcję przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu
środka dodezynfekcji. - Pracownicy-wychowawcy internatu zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej:
maseczki, ewentualnie przyłbice, jednorazowe rękawiczki.. - Na terenie internatu może przebywać tylko wychowanek i pracownik internatu- osoby trzecie mają
zakaz wstępu na teren internatu. - Zasady korzystania ze stołówki określone są regulaminem przedstawionym przez Dyrektora SOSW .
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW I UCZNIÓW W OKRESIE EPIDEMII COVID – 19
- Do szkoły mogą przychodzić zdrowi pracownicy, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. W zajęciach nie mogą uczestniczyć pracownicy pedagogiczni, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej. W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną ozakażenie.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną pod nr 698929976,z oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. Na bieżąco śledzić informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gopl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
- W przypadku wystąpienia u nauczyciela wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu (transport własny lub sanitarny). Należy powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji ipoleceń.
- Każdy pracownik wchodząc do budynku szkoły i wychodząc z niego dezynfekuje ręce.
- Każdy pracownik przystępując do prac dezynfekcyjnych zobowiązany jest założyć rękawiczki.
- Po skończonej pracy, jednorazowe środki ochrony osobistej wrzucane są do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy znajdującychsię w pomieszczeniach.
- Pracownicy nie przemieszczają się bez szczególnej potrzeby po szkole - zobowiązani są również do zachowania dystansu społecznego.